Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

 

 

Jak soutěž v bězích do kopců vznikla?

 

 

 

Byli to především Honza Zikmund a Vláďa Tománek, kteří často mluvili o tom, že by se i v Praze mohly pořádat závody v bězích do vrchů. Když jsme v sobotu 23. dubna 1994 po jednom ze závodů konaném v Hostivařském lesoparku zašli „na jedno“, přišla na to opět řeč. Seděli jsme tenkrát s Honzou, Vláďou a také Pavlem Holubem v zahradní restauraci u Botiče pod Hostivařskou přehradou, popíjeli a stále více mluvili. Rostla nejen chuť na pivo, ale také odhodlání něco v té věci učinit.

 

Řekli jsme si, že by každý z nás nějaký závod mohl uspořádat. Hned padaly první návrhy, a netrvalo dlouho a první čtyři běhy byly „na světě“. Honza bude pořádat závod z Komořan na vrchol Čihadla, já uspořádám běh od hostivařské Rybářské bašty na vrchol Kozince, Vláďa připraví závod z Libeře na Radlík, a Pavel z Jarova do Károva. Čtyři závody, to už stačí k tomu, aby mohla vzniknout i nová soutěž.

 

 

Vznikla

Soutěž v bězích do kopců v Praze a okolí - 1994

 

 

Název vystihoval naše snažení. Jednalo se o bodovací soutěž (tenkrát jsme ještě o udělování pohárů neuvažovali), dva závody se běžely v Praze a další dva nedaleko od Prahy. A délky a zdolávaná převýšení nám spíše připomínaly kopce, než alpské hory či krkonošské vrchy.

 

 

Co jsme vymysleli, se rychle rozneslo mezi ostatními běžci, a ke čtyřem původním závodům přibyly další tři.

Historicky prvním závodem byl běh Komořany - Čihadlo. 

  

 

Alespoň v jednom ze sedmi závodů prvního ročníku soutěže startovalo 54 běžců (v některé ze čtyř vypsaných kategorií). Každému běžci se do konečného hodnocení započítaly čtyři nejvyšší bodové zisky. Všech závodů se zúčastnil Vláďa „Klenot“ Šperk. A kdo celkově vyhrál v jednotlivých kategoriích? Pavel Holub, Míla Ryba, Honza Zikmund a Irena Procházková. 

 

 

 

Soutěž v bězích do kopců v Praze a okolí 1994

 

 

 

fb